Jednym z atutów ogrodzeń panelowych jest prostota montażu. Jak rozplanować prace, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt? Poniżej garść praktycznych porad!
Co powinno poprzedzić montaż ogrodzenia?
Pierwszym krokiem przed wykonaniem finalnej pracy jest precyzyjne zebranie pomiarów, które umożliwią rozplanowanie przęseł. To także wskazówka pozwalająca na ustalenie preferowanej długości ogrodzenia oraz grubości drutów.
Jeżeli na tym etapie pojawią się wątpliwości – warto od razu rozwiać je u producenta ogrodzenia panelowego. Dzięki temu będzie można wyeliminować wszelkie nieścisłości, które mogłyby pojawić się podczas montażu.
Co stanowi bazę ogrodzenia panelowego?
W skład każdego ogrodzenia panelowego wchodzą:
Umiejętne rozplanowanie wszystkich tych elementów zapewni nie tylko bezproblemowy montaż, ale i funkcjonalność podczas późniejszego korzystania z ogrodzenia.
Elementy montażowe, które usprawnią montaż
Połączenie wszystkich elementów musi przebiegać z wykorzystaniem podstawowych elementów montażowych, takich jak:
- śruby,
- obejmy,
- klamry.
Na te elementy, które nie wyglądają reprezentacyjnie nakłada się maskownice. Posiadając wymienione wyżej przedmioty można przystąpić do dalszych etapów.
Warto także wyposażyć się w łopatę, poziomicę i wsporniki. Jeżeli jednak nie dysponujesz czasem na montaż – doświadczona załoga Janmet Panele z pewnością pomoże w prawidłowej i sprawnej instalacji.
Zadbaj o solidne fundamenty
Trwały fundament będzie stanowił bazę do kolejnych kroków w ramach montażu ogrodzenia panelowego. Właściwe rozplanowanie pomoże w osiągnięciu solidnie i sztywno osadzonego płotu.
Alternatywą wobec tego rozwiązania jest cokół, który będzie rozciągał się na całej długości ogrodzenia. Istotna jest tutaj zatem zarówno grubość jak i wysokość, co przełoży się na trwałość przy montażu ogrodzenia wykonanego z paneli.
Jak przygotować teren do montażu ogrodzenia panelowego?
Sama procedura jest na tyle nieskomplikowana, że poradzi sobie z nią każda osoba bez pomocy fachowca – i to w przeciągu jednego dnia lub dwóch!
W pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować teren – miejsce powinno być pozbawione gruzu, gałęzi, kamieni i wszelkich pozostałości po pracach budowlanych.
W niektórych przypadkach może także okazać się konieczne wyrównanie terenu. Następnie za pomocą sznurka należy wyznaczyć prostą linię, która będzie wyznaczać kierunek budowy płotu.
Jak przebiega montaż paneli ogrodzeniowych?
Po odmierzeniu długości przęsła warto zaznaczyć miejsce preferowanego montażu dla pierwszego i drugiego słupka, które następnie trzeba umieścić w dołkach o głębokości 60 cm.
Po umieszczeniu na środku słupka konieczne jest zalanie tego miejsca betonem. Warto tutaj skorzystać z poziomicy i zabezpieczyć miejsce z pomocą wsporników. Dzięki temu w trakcie wiązania nie dojdzie do przemieszczenia się słupka w betonowej masie.
Gdy masa zacznie zastygać – do słupka należy przymocować przęsło i połączyć te elementy z użyciem obejmy. Następnie – drugi koniec przęsła powinien być połączony z następnym słupkiem. Wszystkie te kroki należy powtarzać do skutku.
Zadbaj o odpowiedni dobór obejmy
W czasie montażu trzeba też zwrócić uwagę na sposób montowania obejm, jeśli są przy mocowaniu stosowane. Pierwsza z nich powinna być umieszczona na pierwszym oraz ostatnim z paneli ogrodzeniowych. Środkowa obejma musi łączyć przęsła ulokowane w jednej linii. Obejmy narożne powinny zaś trafić do narożników. Warto tutaj dodać, że doskonałą alternatywą dla obejm są stosowane przez nas dedykowane uchwyty-łączniki do paneli ogrodzeniowych.
Postępowanie z powyższymi wskazówki sprawi, że cały proces montażu będzie przebiegał szybko i bez konieczności wynajmowania fachowej ekipy.
Jak widać proces montażu nie należy do skomplikowanych. Do całego przedsięwzięcia należy jedynie podejść w metodyczny i zaplanowany sposób. Cały schemat opiera się na wykonywaniu powtarzalnych czynności aż do całkowitego ogrodzenia posesji.