Brama panelowa nie musi być brzydka – jak ją upiększyć?

Brama panelowa nie musi być brzydka – jak ją upiększyć?

Wjazdowa brama panelowa stanowi istotny element całego ogrodzenia. Ich główną funkcją jest bezpieczeństwo i wygoda podczas opuszczania posesji. Poniżej kilka wskazówek, które pomogą uatrakcyjnić taką bramę panelową.

Brama panelowa z profili i brama z paneli 2D

Ogrodzenia panelowe składają się z gotowych profili lub wypełnień w postaci paneli 2D. Zastosowanie panelowych rozwiązań sprawdzi się wszędzie tam, gdzie istotnym dążeniem będzie pogodzenie takich wartości jak solidność i przystępność cenowa.

Można tu rozróżnić panele 2D 656 oraz 868. Panele 656 stanowią przykład tańszej i lżejszej formy niż 868. Ten cięższy rodzaj paneli został wykonany z drutów o grubości 6 i 8 mm. Bramy panelowe są też wyposażone w nowoczesne zawiasy i zamki.

Rodzaje ram do bramy – finezyjne czy klasyczne?

Jednym z pierwszych elementów, które rzucają się w oczy w przypadku bram panelowych jest rama. Można tu pokusić się o pewną prawidłowość – w przypadku obiektów użyteczności publicznej oraz przedsiębiorstw najczęściej spotyka się tradycyjne bramy prostokątne. Entuzjaści bardziej wyrafinowanych form powinni sprawdzić efekty, jakie może zapewnić rama w kształcie łuku lub fali. Dzięki temu brama nabierze ciekawszego kształtu i z pewnością będzie stanowić jeden z głównych ozdobników.

Taśmy ogrodzeniowe do bram

Taśmy ogrodzeniowe stanowią jeden z elementów, które pozwolą ochronić się przed wzrokiem ciekawskich przechodniów. Takie taśmy do samodzielnego montażu spełnią nie tylko funkcję prywatyzującą, ale i ozdobią teren posesji. Są multifunkcyjne – można je z powodzeniem zastosować także w przypadku balustrad balkonowych oraz tarasów.

Są odporne na szkodliwe działanie promieni UV, przez co nie odbarwią się od słońca. Wykazują także odporność na niskie i wysokie temperatury – nie odkształcą się ani nie wymagają konserwacji i stosowania impregnatów. Na uwagę zasługuje możliwość wyboru odpowiedniego wariantu kolorystycznego oraz intuicyjny montaż. Nowoczesne wzornictwo pozwala dobrać najlepszy wariant do reszty aranżacji na posesji nie tylko pod kątem wyglądu, ale i szerokości taśm.

Typy bram panelowych – przesuwne, rozwierne

Typy bram panelowych - przesuwne, rozwierne
Typy bram panelowych – przesuwne, rozwierne

Wybór jednego z tych dwóch rodzajów bramy stanowi jedno z podstawowych pytań, na które trzeba sobie odpowiedzieć na początku poszukiwań.

Bramy przesuwne są coraz częściej wybierane zarówno przez klientów indywidualnych jak i w przypadku elementu firmowego ogrodzenia. To wygodna opcja z uwagi na prosty system otwierania. Co więcej – bramy panelowe przesuwne mogą posiadać w zasadzie dowolną szerokość i nie powodują ograniczenia miejsca na podjeździe, nie ma także ryzyka, że zostaną zamknięte z powodu silnego wiatru.

Na uwagę zasługuje jednak fakt, że brama przesuwna wymusza niejako konieczność uwzględnienia dużej ilości miejsca wzdłuż ogrodzenia. Co więcej – brama przesuwna wymaga systematycznego oczyszczania, szczególnie zimą.

W sytuacji, gdy dochodzi do konieczności wyposażenia dość wąskiej posesji w bramę najlepiej będzie skorzystać z możliwości, jakie oferuje brama panelowa rozwierna. Wybór dwuskrzydłowego wariantu pomaga otrzymać szeroki przejazd.

Poza tym praktycznym aspektem brama składająca się z dwóch skrzydeł jest w opinii większości użytkowników o wiele bardziej estetycznym rozwiązaniem. Nie należy jednak przy tym zapominać, że ten wariant będzie zajmował o wiele więcej miejsca na podjeździe po otwarciu. Idąc dalej w tym kierunku – będzie też generować potrzebę regularnego odśnieżania, aby umożliwić płynne otwieranie.

Brama panelowa z furtką

Wybór bramy panelowej z idealnie dopasowaną furtką pomoże w stworzeniu spójnej aranżacji. Dziesiątki dostępnych modeli pomogą dobrać rozwiązanie szyte na miarę i wpasować się stylem do już istniejącego budynku.

Niezależnie od tego, czy w obszarze zainteresowań znajduje się klasyczna furtka, a może bardziej futurystyczna – z pewnością uda się zestawić bramę z właściwym modelem, który będzie łatwy w montażu i odpowiednio zabezpieczony przed korozją.

Akcesoria do bramy

Umiejętne dobranie akcesoriów będzie mieć dalekosiężne korzyści nie tylko w postaci uatrakcyjnienia bramy, ale i poprawy jej funkcjonalności.

W przypadku bram automatycznych niezbędnym akcesorium będzie napęd – podczas wyboru warto skonsultować się z fachowcem i zdać się na jego sugestie. Podczas dobierania najlepszego wariantu z pewnością dopyta o takie aspekty jak częstotliwość korzystania z bramy oraz liczbę potencjalnych użytkowników – ilość przewidywanych cykli otwierania i zamykania pomoże dobrać najlepszy napęd.

Kolejny element wyposażenia bram czy furtek stanowią klamki. Dzięki szerokiej dostępności modeli można sięgnąć po taki model, który pomoże w stworzeniu spójnej całości z resztą aranżacji wokół budynku. Można wybierać spośród nowoczesnych jak i klasycznych modeli klamek.

Na uwagę zasługują także zamki, a w szczególności zamki hakowe, które spełniają też funkcję zabezpieczającą przed niepowołanym otwarciem przez osoby trzecie. Dzięki temu brama pozostanie stabilna i bezpieczna.

Skrzynka z kolei stanowi przykład rozwiązania pełniącego dwojaką funkcję. Odpowiednio dobrany kształt i kolor pomoże w ozdobieniu bramy, a także ochroni korespondencję przed zniszczeniem czy dostępem osób trzecich. Stylowa i modna skrzynka na listy to jeden z niezbędnych dodatków na bramie, podobnie jak domofon. Pomaga on w komunikacji z osobami znajdującymi się pod bramą, może pełnić też bardziej zaawansowaną rolę wideodomofonu, co również będzie stanowiło jeden z aspektów przyczyniających się do poprawy poczucia bezpieczeństwa, podobnie jak doposażenie bramy w lampy ostrzegawcze.

Powyższe propozycje stanowią najpopularniejsze pomysły na urozmaicenie bramy panelowej. Poza komfortowym otwieraniem może ona pełnić także funkcję ozdobną – wystarczy skorzystać z powyższych pomysłów!

Comments are closed.