Ogrodzenia panelowe mają coraz więcej zwolenników i należą do najczęściej używanych systemów ogrodzeniowych.
Istnieje jednak cała gama innych rodzajów ogrodzeń, z którymi panele ogrodzeniowe konkurują ceną, jakością, trwałością i walorami estetycznymi. Warto wiedzieć, jak na ich tle ogrodzenia panelowe się prezentują.
Siatki ogrodzeniowe a panele
Siatka ogrodzeniowa to w pewnym sensie pierwowzór ogrodzenia panelowego. Podobnie jak panel wykonana jest z drutu. Jest on jednak znacznie cieńszy, gdyż jego grubość waha się od 2,5 do 3,5 mm. W przypadku paneli 3D jest to od 3,1mm a odnośnie paneli 2D sporo więcej, gdyż grubość drutu to min. 5mm (np. przy panelach 656).
Siatki ogrodzeniowe wybierane są przede wszystkim ze względu na niską cenę oraz relatywnie długą żywotność. Kiedyś instalowano je zarówno przy posesjach prywatnych, jak i grodzono nimi nieruchomości firmowe (jak fabryki, budynki gospodarcze, magazyny). Cenioną cechą siatek ogrodzeniowych jest ich elastyczność, dzięki czemu łatwo je zwinąć i rozwinąć oraz przetransportować. Ponadto siatki ogrodzeniowe kupuje się głównie ze względu na szybki montaż oraz niską cenę. Nie są to jednak ogrodzenia cechujące się wysoką estetyką, na co coraz częściej zwraca się uwagę. Ponadto nie dają one poczucia prywatności i bardzo łatwo je sforsować.
Panele ogrodzeniowe wyglądają natomiast znacznie bardziej estetycznie, można je równie szybko zamontować. Są one droższe od siatek ogrodzeniowych, lecz cechują się znacznie większą trwałością i solidnością. Można je ponadto wyposażyć w taśmy, które zapewnią prywatność i ochronę przed ciekawskimi sąsiadami lub przechodniami.
Klasyczne ogrodzenia drewniane
Ogrodzenia drewniany były niegdyś bardzo popularne i montowano je głównie przy posesjach prywatnych. Obecnie zostały one wyparte poprzez nowoczesne ogrodzenia metalowe – w tym przez ogrodzenia z paneli. Drewniane płoty charakteryzują się przede wszystkim klasycznym wyglądem i występują przeważnie w postaci sztachet.
Modne są również drewniane ogrodzenia z bali, desek, żerdzi oraz drewnianych paneli. Nie wszędzie takie ogrodzenie jednak się sprawdzi. Z jednej strony takie ogrodzenia wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych odpowiednimi środkami, chyba że są fabrycznie impregnowane.
Z drugiej strony posiadają one znacznie mniejszą trwałość i żywotność w porównaniu do metalowych ogrodzeń panelowych. Ponadto nie wszędzie ogrodzenia drewniane wpasują się estetycznie. O ile dla domu na wsi lub przedmieściach zbudowanego w „wiejskim” lub „skandynawskim” stylu może być to dobre rozwiązanie, o tyle dla nowoczesnej posesji, budynków firmowych lub osiedla szeregowców ogrodzenia drewniane nie będą dobrą opcją.
Ogrodzenia kute a ogrodzenia z paneli
Oprócz wspominanych siatek ogrodzeniowych popularnym rozwiązaniem wśród ogrodzeń metalowych są tzw. ogrodzenia kute. Tego typu ogrodzenia w założeniu oferowane są jako wykonywane na wymiar z dowolnymi elementami zdobiącymi.
W praktyce takie ogrodzenia mogą być jednak oferowane w różnych opcjach jeśli chodzi o wygląd, zdobienia mogą się ograniczać do wyboru kształtu tralek, zdobieniach w postaci rozet lub zwieńczeń słupków szpicami lub kulami. Wielość wzorów, zdobień oraz wykonanie pod wymiar, to główne różnice między ogrodzeniami kutymi a metalowymi panelami ogrodzeniowymi.
Panele to ogrodzenia wystandaryzowane, zaprojektowane do szybkiego montażu i w miarę potrzeb ogradzania dużych przestrzeni (np. fabryki, magazyny, osiedla).
Ogrodzenia kute to przede wszystkim płaty cechujące się wysoką estetyką. Jeśli chodzi o trwałość, to jest ona podobna dla obu tych rodzajów ogrodzeń. Zarówno metalowe panele jak i ogrodzenia kute wykonane są ze stali i w standardzie są ocynkowane. Jako opcję i wykończenie w obu przypadkach stosuje się malowanie proszkowe. Oczywiście stabilniejsze (np. na ew. podmuchy bardzo silnego wiatru) oraz bardziej odporne na uderzenia mechaniczne wydają się być ogrodzenia kute, gdyż zwykle wykonane są one z grubszego metalu. Kute ogrodzenia są jednak znacznie droższe i bardziej wymgające w instalacji.