Dlaczego ogrodzenie jest niezbędną częścią domu?

Dlaczego ogrodzenie jest niezbędną częścią domu?

Statystycznie coraz więcej polaków za zaoszczędzone pieniądze kupuje działki, a nawet domy. Oczywiście, że lokalizacja terenu, sąsiedztwo działki czy odległość od ulicy są ważne, ale nie należy zapominać, że wpływ tych wszystkich czynników możemy zmieniać przez wybór odpowiedniego ogrodzenia.

Ogrodzenie jako pierwsza linia obrony przed obcymi

Ogrodzenie jako pierwsza linia obrony przed obcymi
Ogrodzenie jako pierwsza linia obrony przed obcymi

Każdy myśli, że ogrodzenie ma być przede wszystkim ładne i funkcjonalne. Warto jednak zadać sobie pytanie co jest dla mnie kwestią priorytetową. Podstawowa funkcją każdego ogrodzenia jest wyznaczanie granicy działki, a sama ta czynność sprawia, że właściciel czuje się bezpieczny.

Granica wyznaczona przez panele czy siatkę jasno określa gdzie zaczyna się przestrzeń prywatna. Każdy nieproszony gość musi pokonać ogrodzenie i naruszyć osobisty teren, co może równać się z wtargnięciem. Odpowiednio mocne i solidne stanowi zaporę przed niechcianymi nieznajomymi.

Czy można prosić o trochę prywatności?

Czy można prosić o trochę prywatności?
Czy można prosić o trochę prywatności?

Nie musisz być gwiazdą rocka, aby chcieć na swojej własnej działce zachować odrobinę prywatności. Lubisz spacerować boso po trawie z rana? Może chciałbyś w nocy obserwować pełnię księżyca. Niestety, czasem zdarza się tak, że sąsiedzi bardzo lubią zajmować się życiem innych ludzi. Twoje spacery po porannej rosie interesują całe osiedle. Może jest tak, że mieszkasz od ulicy, a pasażerowie samochodów jadących ulicą bacznie przyglądają się jak robisz grilla? Nie wszyscy ludzie rozumieją, że na swojej posesji chcesz uwolnić się od wścibskich spojrzeń.

Na szczęście bez pozwolenia można postawić ogrodzenie, które ma 2,2 m, dzięki czemu będziesz mógł chronić swoją prywatność i żaden nieproszony sąsiad czy przechodzień nie będzie zaglądał na Twoją działkę. 

Ładne i funkcjonalne ogrodzenie

Ładne i funkcjonalne ogrodzenie
Ładne i funkcjonalne ogrodzenie

O gustach nie powinno się dyskutować, a poczucie estetyki jest jak głowa- każdy ma swoje. Można natomiast stwierdzić obiektywnie czy coś pasuje do danej posiadłości czy nie. Ogrodzenie to taka wizytówka każdego domu, to właśnie ten element terenu jako pierwszy widzą pierwsi goście, sąsiedzi, kurierzy czy przypadkowi przechodnie.

Mimochodem każdy wyrabia sobie opinie o mieszkańcach danej działki obserwując jego ogrodzenie. Może jest w stylu staromodnym, a właściciele wydają się być zainteresowani style Vitange? Nowoczesne ogrodzenie, nafaszerowane elektroniką i kamerami zdradza, że właściciel lubi mieć wszystko pod kontrolą, a jednocześnie ceni sobie minimalizm. 

Przede wszystkim liczy się harmonia

Przede wszystkim liczy się harmonia
Przede wszystkim liczy się harmonia

Ogrodzenie musi pasować nie tylko do Twojego domu, ale także do otoczenia. Idealnie byłoby gdyby niemal niepostrzeżenie zlewało się z otaczającym je krajobrazem. Wybór odpowiedniego materiału do budowy granic działki i styl w jakim zostanie ono skonstruowane sprawia, że hierarchicznie możemy dopasowywać elementy do siebie i budować dom, który będzie spójny z otoczeniem, ogrodem i ogrodzeniem.

Właściciel nie powinien skupiać się nadto nad ostatnimi trendami mody, pstrokatymi i przytłaczającym projektami, ponieważ mogą one zepsuć całą kompozycję. Odpowiednie będą klasyczne propozycje sprawdzonych ogrodzeń, najlepiej w połączeniu z klasycznymi lub automatycznie otwieranymi bramami, które będą pasować do całej kompozycji. 

Główna funkcja ogrodzenia

Główna funkcja ogrodzenia
Główna funkcja ogrodzenia

 Płot druciany, panele drewniane, murowane z cegieł ogrodzenia- te wszystkie konstrukcje stawia się w jednym celu, aby wyznaczyć granice działki. Realizując projekt nie wolno zapominać o tej pierwotnej funkcji ogrodzenia. Oczywiście, wszystkie walory estetyczne, kwestie bezpieczeństwa i porządku są ważne, ale to nie są główne zadania płotu. Nieważne czy na działce coś stoi czy nie, czy ogrodzenie jest z drutu czy z wyselekcjonowanych kwarcowych kamieni- ma odgradzać naszą własność od każdej innej.

Każde ogrodzenie powinno spełniać nasze osobiste wymagania. Nie można jednak zapominać o tym aby przede wszystkim było funkcjonalne i wyznaczało nasz teren. Jednocześnie powinno być wykonane w sposób staranny i estetyczny. Ważne jest, aby skutecznie zatrzymywało wzrok ciekawskich przechodniów i sąsiadów. Ostatecznie powinno składać się na grupę tych elementów, które zapewniają nam bezpieczeństwo na prywatnej posesji.

Comments are closed.