To warto wiedzieć przed montażem paneli ogrodzeniowych

To warto wiedzieć przed montażem paneli ogrodzeniowych

Ogrodzenia panelowe cieszą się ogromną popularnością nie tylko z powodu przystępnej ceny, ale i trwałości, wysokiej estetyki oraz łatwości montażu. Poniżej znajdziesz garść porad, które ułatwią ulokowanie takiego ogrodzenia na swojej posesji.

Zainstaluj samodzielnie panele ogrodzeniowe

Zebraliśmy tu wskazówki, które ułatwią samodzielnie postawienie ogrodzenia systemowego. Nie musisz mieć specjalistycznych umiejętności ani specyficznych narzędzi. Wszystkie bazowe podzespoły znajdują się w zestawie. Od czego zacząć prace, jeszcze przed sfinalizowaniem zakupu?

Dowiedz się więcej: Ogrodzenia panelowe – idealne do samodzielnego montażu

Wybierz optymalną wysokość paneli

Wybierz optymalną wysokość paneli
Wybierz optymalną wysokość paneli

Pierwszym krokiem poprzedzającym zakup powinno być określenie, jaka wysokość paneli będzie trafiona w Twoim przypadku. W Janmet Panele znajdziesz kilka wariantów dotyczących wysokości – najniższe panele mają 83 cm, z kolei najwyższe – 2,4 m. Od Ciebie zależy w jakim stopniu chcesz odgrodzić się od otoczenia zewnętrznego.

Dowiedz się więcej: Jakie wymiary mają panele ogrodzeniowe 2D i jaka jest grubość drutu?

Zniweluj różnice w wysokości terenu 

W oczekiwaniu na dostawę paneli ogrodzeniowych warto przystąpić do przygotowania terenu. Pierwszy krok powinno stanowić oczyszczenie go i pozbycie się wszelkiej roślinności czy gruzu. Mogłoby to bowiem znacznie przeszkadzać w montażu. Kolejny etap powinien polegać na wyrównaniu podłoża. Zaniechanie tego kroku może przyczynić się do tego, że nie będzie można precyzyjnie spasować elementów ogrodzenia. 

Jeżeli na pierwszy rzut oka teren wydaje się w miarę płaski – możesz przystąpić do takiego wyrównywania samodzielnie. Jeśli jednak różnice od razu wydają się znaczące – wówczas nieoceniona okaże się pomoc geodety, który wesprze Cię w wyregulowaniu terenu.

Ważne! W przypadku świeżo wyrównanej ziemi trzeba mieć na uwadze, żę będzie ona niestabilna. Dlatego też konieczne będzie uprzednie ubicie jej.

Panele z podmurówką czy bez? 

Panele z podmurówką czy bez
Panele z podmurówką czy bez

Decyzja o podmurówce jest wysoce istotna podczas montażu ogrodzenia panelowego. Nie jest to co prawda obligatoryjny krok, jednak nada całości ogrodzenia pożądanej stabilności. 

To jednak nie koniec zalet – taka betonowa podstawa znajdująca się pod linią przęseł utrudni wzrost chwastów czy przedostanie się zwierząt. Dla wielu osób decyzja o takiej podmurówce jest też tożsama z nadaniem ogrodzeniu solidniejszego charakteru.

Czy warto postawić na panele z taśmą?

Czy warto postawić na panele z taśmą
Czy warto postawić na panele z taśmą

Jeżeli szukasz ogrodzenia dla swojej posesji i zależy Ci na tym, aby zapewnić sobie prywatność – dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie od razu po taśmy prywatyzujące. 

Występują w kilku kolorach, ich montaż jest banalnie prosty, a z uwagi na użyte tworzywo do produkcji – taki zakup sprawdzi się podczas wielu sezonów. Odporność na czynniki zewnętrzne, w tym promieniowanie UV sprawia, że nie musisz obawiać się szybkiego blaknięcia i utraty koloru takiej taśmy.

Dowiedz się więcej: Taśmy ogrodzeniowe do paneli – dlaczego warto je instalować? 

Łączenie paneli – klamra czy listwa maskująca

Łączenie paneli - klamra czy listwa maskująca
Łączenie paneli – klamra czy listwa maskująca

Ogrodzenia systemowe bazują na gotowych do połączenia panelach. Pozostaje jednak pytanie w jaki sposób następuje łączenie poszczególnych elementów. Są tu dwie możliwości – pierwsza z nich polega na użyciu klamer, a druga – listew maskujących. Janmet Panele używa tej drugiej opcji – jest bardziej dyskretna i nie rzuca się w oczy.

Jaka grubość drutu? 656 czy 868?

W Janmet Panele masz do dyspozycji dwie grubości drutu – 656 oraz 858. Co oznaczają te kombinacje? W pierwszym przypadku paneli 656 – 6 wskazuje na grubość drutów poziomych, z kolei 5 – na średnicę pionowych drutów. W przypadku paneli 868 – 6 oznacza druty pionowe, z kolei 8 – poziome. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z trudniejszą do sforsowania konstrukcją. Z kolei atutem pierwszej jest to, że sprawia wrażenie lżejszej.

Dowiedz się więcej: Panele pojedyncze 3d, 2d 656 czy 2d 868?

Powyższy poradnik powinien dostarczyć podstawowych informacji na temat czynności poprzedzających montaż ogrodzenia. Gruntowne przygotowanie posesji, wybór odpowiedniej wysokości paneli i kilka innych kroków dzielą Cię od uzyskania wymarzonego ogrodzenia!

Comments are closed.