Elektryczna czy manualna – jaką bramę panelową wybrać?

Elektryczna czy manualna – jaką bramę panelową wybrać?

Bramy panelowe to bardzo uniwersalne rozwiązanie. Element większej całości, czyli systemów ogrodzeń panelowych.

Ogrodzenia tego typu są obecnie bardzo popularne. Montaż jest szybki i prosty. Wszystkie elementy takie jak panele, słupki, specjalne spinki oraz prefabrykowane podmurówki pasują do siebie. Ogrodzenie składa się jak klocki lego.

Bramy panelowe to ciekawa propozycja i warto się nimi zainteresować. Wybór jest bardzo duży. Podstawowe kwestie to oczywiście wielkość bramy i jej wygląd. Powinna pasować do otoczenia. Trzeba też zdecydować, jaki to będzie rodzaj bramy i w jaki sposób będzie obsługiwana. 

Elektryczna czy manualna – jaką bramę panelową wybrać?

Elektryczna czy manualna - jaką bramę panelową wybrać?
Elektryczna czy manualna – jaką bramę panelową wybrać?

Brama panelowa to element systemu ogrodzenia panelowego. Wykonana jest z profili zamkniętych wypełnionych stalową kratą identyczną, jak w ogrodzeniu.

Wszystkie elementy są ocynkowane i odporne na korozję.  Idealnie pasuje do ogrodzenia panelowego. Można ją również, dzięki niezależnej konstrukcji wspornikowej, zamontować do dowolnego ogrodzenia. Zarówno murowanego, jak i metalowego.

Brama panelowa zawsze wygląda dobrze. Spójnie i harmonijnie wtapia się w otoczenie.  Do wyboru są dwa podstawowe rodzaje bramy panelowej. A mianowicie brama rozwierana i brama przesuwna. 

Brama rozwierana, czyli skrzydłowa to rozwiązanie klasyczne. Może występować w wersji jedno- lub dwuskrzydłowej.

Brama przesuwna to rozwiązanie zdecydowanie nowsze. Każda z nich ma zalety, ale i wady. Wybór  zależy głównie od tego, jaki kształt i wymiary ma podjazd i ile jest miejsca.      

Jak działa brama elektryczna/automatyczna

Jak działa brama elektryczna/automatyczna
Jak działa brama elektryczna/automatyczna

 Niezależnie od tego, czy brama jest przesuwna, czy rozwierana może być otwierana automatycznie albo manualnie. Napęd elektryczny to niezależny element. Można zamontować go od razu albo po jakimś czasie.

Napęd elektryczny składa się z siłowników odpowiedzialnych za otwieranie bramy oraz dodatkowych elementów odpowiadających za automatykę procesu otwierania takich jak fotokomórki czy lampy ostrzegawcze.

W zależności od typu bramy w skład systemu wchodzą listwy zębate (bramy przesuwne), lub dodatkowe profile poziome pod siłowniki (bramy uchylne). Obsługa jest prosta. Bramę otwiera się i zamyka zdalnie przy pomocy pilota. 

Zalety bramy elektrycznej

Zalety bramy elektrycznej
Zalety bramy elektrycznej

 Zalety bramy z napędem elektrycznym są oczywiste. Brama otwiera się szybko i sprawnie. Nie trzeba używać siły własnych mięśni. Żeby otworzyć lub zamknąć bramę nie trzeba wychodzić z domu lub z samochodu.

Wystarczy nacisnąć guzik na pilocie. To bardzo wygodne, gdy pada deszcz czy śnieg. Nie mokniemy i nie marzniemy. Zalety napędu elektrycznego docenią też osoby z małymi dziećmi, które trudno zostawić same w aucie.

Automatyczna brama oznacza też większe bezpieczeństwo. Trudno ją otworzyć z zewnątrz a sam manewr wjazdu na posesję trwa krótko. Samochód nie zostaje bez opieki. Złodziej nie ma szans. 

Brama manualna jak jej używać

Brama manualna jak jej używać
Brama manualna jak jej używać

Brama manualna to klasyczna ręcznie otwierana brama. Znana od zarania dziejów. Jej konstrukcja jest prosta.

Najczęściej w ten sposób otwierane są tradycyjne bramy dwuskrzydłowe. Rzadziej bramy przesuwne. Pojedyncze skrzydło jest lżejsze niż cała brama. Dlatego łatwiej je zamknąć czy otworzyć.

Jak wyglądają typowe mechanizmy otwierania takiej bramy ?

Bramy uchylne wyposażone są w nowoczesne zawiasy z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Wytrzymałe i niewrażliwe na warunki atmosferyczne zapewniają  bezawaryjne użytkowanie bramy przez wiele lat. Zamki montowane w tego typu bramach mogą być tradycyjnie zamykane na klucz. Można też wybrać nowoczesne rozwiązanie takie jak zamki elektryczne lub zabezpieczone kodem.   

Zalety bramy manualnej

Zalety bramy manualnej
Zalety bramy manualnej

Brama otwierana manualnie ma wbrew pozorom wiele zalet. Otwieranie i zamykanie jest proste i łatwe. Nic nie może się zepsuć. Nie trzeba prowadzić kabli elektrycznych, co w przypadku gdy brama jest oddalona od istniejącej sieci, może być problematyczne. Albo, gdy teren jest wybetonowany czy pokryty asfaltem. To rozwiązanie sprawdzi się wszędzie tam gdzie brama jest używana niezbyt często. Raz czy dwa razy dziennie można ją bez problemu otworzyć ręcznie. 

Dylemat, jaką bramę wybrać z napędem elektrycznym czy ręcznym jest dość częsty. Brama automatyczna to komfort i wygoda. Trzeba jednak doprowadzić do niej kable elektryczne i dokładać wszelkich starań, by mechanizm był sprawny.

Awaria to duży kłopot.  Brama manualna jest prosta w obsłudze. Nie wymaga specjalnych zabiegów. Nie ma tu osprzętu, który mógłby się zepsuć. Duże znaczenie ma też cena. Brama automatyczna to jednak duży wydatek.

Wybór nigdy nie jest łatwy. Trzeba spokojnie rozważyć wszystkie za i przeciw. I wybrać rozwiązanie optymalne.

Comments are closed.