Automatyka do bramy wjazdowej – na co zwrócić uwagę?

Automatyka do bramy wjazdowej – na co zwrócić uwagę?

Niezawodna automatyka do bram jest jednym z elementów nowoczesnej architektury. Zapewnia komfort i wygodę – o czym pamiętać przy zakupie takiego napędu, aby cieszyć się niezawodną pracą przez długi czas?

Automatyczne bramy wjazdowe

Dwuskrzydłowe modele bram są coraz powszechniej wypierane przez ich przesuwne odpowiedniki. Z czego wynika ta rosnąca popularność? W przypadku tradycyjnej bramy konieczne jest opuszczanie pojazdu w celu otworzenia skrzydeł siłowo – może to być szczególnie uciążliwe podczas zimnych lub deszczowych dni. Inwestycja w taką automatykę do bramy wjazdowej może przynieść szereg korzyści i zapewnić większą wygodę podczas użytkowania.

Od czego zależy prędkość bramy wjazdowej? Ile wynosi optymalny czas otwierania i zamykania?

Jedną z pożądanych cech takiej bramy wjazdowej jest to, aby otwierała się bez zakłóceń i szybko. Ta prędkość jest sprzężona z mocą siłownika – nie warto jednak inwestować w siłownik, którego moc będzie znacząco przewyższać Twoje potrzeby. Co więcej – zbyt szybkie zamykanie i otwieranie bramy może być niebezpieczne. Z reguły optymalna prędkość zamykania i otwierania bramy wynosi ok. 12 cm/s. Dzięki temu połączone zostają dwa dążenia – funkcjonalności oraz bezpieczeństwa.

Najważniejsze parametry bram wjazdowych

W przypadku zakupu bramy z napędem rozwiązanie jest dobierane pod kątem rodzaju bramy, wagi samych wrót oraz światła wjazdu. Niemniej ważna jest także liczba osób, które będą korzystać z bramy (istotna jest tutaj liczba cykli otwierania i zamykania w ciągu doby), prędkość otwierania oraz dodatkowe funkcje.

Podczas wyboru napędu do bramy ważne są także takie aspekty jak szerokość skrzydeł oraz wysokość i głębokość ich osadzenia, kąt otwarcia czy wypełnienie skrzydeł (przydatne szczególnie w przypadku terenów narażonych na silny wiatr).

Jak wybrać moc napędu do bramy?

Jak wybrać moc napędu do bramy?
Jak wybrać moc napędu do bramy?

Naturalnie zaleca się wybór siłownika z zapasem szacowanym na ok. 30% mocy. Kupowanie siłownika, który będzie działać na granicy wytrzymałości doprowadzi do jego szybszego zużycia. Uwzględnienie takiej rezerwy może być też przydatne jesienią czy zimą, kiedy będzie dochodzić do większego oporu w czasie pracy z uwagi na wymagające warunki atmosferyczne.

Nie warto też przesadzać w drugą stronę i inwestować w napęd dostosowany do jeszcze wydajniejszej pracy w sytuacji, gdy brama jest lekka, albo eksploatowana kilka razy dziennie. Przechodząc do konkretów – w przypadku lekkich bram sprawdzi się siłownik od 300 do 600 W.

Zakres temperatur a płynne działanie napędu

Z reguły większość bram z napędem automatycznym działa niezawodnie w zakresie od -20 do +50⁰ C. W przypadku dokuczliwych zim, które zdarzają się w naszym klimacie może dojść do jeszcze niższych temperatur. Nie należy się jednak wówczas obawiać, że napęd odmówi posłuszeństwa – bardziej prawdopodobne jest, że będzie po prostu pracował wolniej.

Zadbaj o to, aby napęd bramy nie pokonywał przeszkód w postaci śniegu lub piasku

Nadmiar zalegającego śniegu, piasku czy innego rodzaju dużych zanieczyszczeń może spowodować przeciążenie, albo i trwałe uszkodzenie napędu. Zarówno na prowadnicach jak i listwach nie powinien zalegać śnieg czy inne obiekty, które mogą utrudnić działanie napędu, a nawet doprowadzić do uszkodzenia go. Nie należy traktować takiej bramy automatycznej jako pługu do odśnieżania. Odpowiednia troska o bramę to jeden z kroków, które pozwolą zapewnić jej długie i bezawaryjne funkcjonowanie.

Zlecaj regularne przeglądy automatyki do bramy

Cykliczne dokonywanie konserwacji oraz przeglądów jest niekiedy obowiązkowe dla zachowania gwarancji na automatykę. Niezależnie od wytycznych producenta warto zlecać taki serwis chociaż raz do roku. Systematyczne czyszczenie napędu należy powierzyć fachowcom – co prawda jest to związane z dodatkowym kosztem, jednak w dalszej perspektywie to opłacalny krok. Pomaga zapewnić bezawaryjne działanie bramy przez długie lata – jak powszechnie wiadomo lepiej zapobiegać usterkom niż skupiać się później na ich naprawie.

Powyższe wskazówki powinny stanowić drogowskaz dla tych osób, które są na etapie wyboru automatyki do bramy wjazdowej. Wsparcie profesjonalistów będzie wówczas kluczowe i zaowocuje bezawaryjną pracą przez długie lata!

Comments are closed.