Ocynk galwaniczny kontra ocynk ogniowy

Ocynk galwaniczny kontra ocynk ogniowy

Cynkowanie galwaniczne oraz ogniowe to dwie techniki zabezpieczania ogrodzeń przed korozją oraz działaniem warunków atmosferycznych. Korzystanie z tych technologii pozwala na uzyskanie mocno odmiennych rezultatów i tym samym parametrów produktu.

Ocynk galwaniczny – zabezpieczanie ogrodzeń metodą elektrolityczną

Ta technika bywa nazywana ocynkowaniem galwanicznym bądź elektrolitycznym. Naturalnie głównym czynnikiem prowadzącym do powstania powłoki na powierzchni zabezpieczanego elementu jest prąd elektryczny. Panel przygotowuje się przez odtłuszczenie i dokładne wyczyszczenie, a następnie zanurza się w elektrolicie (może być kwasowy lub zasadowy). Kąpiel ta zawiera cząsteczki cynku, które po podłączeniu prądu zaczynają osiadać na elemencie. Po zakończeniu procesu panel jest płukany i przygotowywany do użytku. Tę metodę można określić jako bardziej sprzyjającą czynnikom estetycznym.

Ocynk galwaniczny pozwala na uzyskanie o wiele cieńszej warstwy. Ma ona o wiele mniej zgrubień i odprysków. Dużo lepiej prezentuje się po pokryciu farbą. Znaczną wadą tej metody jest tak zwany efekt klatki Faradaya. Właśnie ze względu na niego ocynkowanie tego typu może nie docierać do trudniej dostępnych zakamarków elementu. Warto też nadmienić, że warstwa nałożona metodą elektrolityczną będzie błyszcząca, a ogniową matowa.

Ocynk ogniowy – zabezpieczenie przez kąpiel w cynku

Ocynk ogniowy - zabezpieczenie przez kąpiel w cynku
Ocynk ogniowy – zabezpieczenie przez kąpiel w cynku

Jest to metoda o wiele starsza, ale też na swój sposób bardziej wydajna. Najpierw należy przygotować kąpiel z ciekłego cynku (o temperaturze 450-500 stopni). W płynnym pierwiastku zanurzamy element.

Cynk jest w stanie dotrzeć do najtrudniej nawet dostępnych zakamarków. Dokładnie opływa panel i chroni go poprzez wytworzenie się na powierzchni warstwy stopu pomiędzy stalą a cynkiem. Powstaje w ten sposób powłoka o grubości 70 do 150 mikrometrów.

Wyjątkowo mocno chroni ona elementy przed korozją oraz działaniem czynników atmosferycznych. Żywotność takiej powłoki może wynosić 30 do 50 lat. Ta metoda posiada dwa minusy. Zanurzane w cynku elementy muszą posiadać otwory technologiczne. W wielu wypadkach można je ukryć – umieścić w niewidocznych dla oka miejscach.

Ważniejszą wadą jest fakt, że kąpiel może pozostawiać zgrubienia i nierówności, które nastręczają problemów podczas malowania. Tutaj bardzo ważne jest posiadanie odpowiednich maszyn oraz rozwiązań technologicznych, które wyeliminują te niedogodności. Nasze produkty ocynkowane ogniowo są ich właśnie pozbawione.

Ocynkowane panele ogrodzeniowe – pewne rozwiązanie

Ocynkowane panele ogrodzeniowe sprawdzą się przy budowie płotu zarówno na posesjach prywatnych, jak i firmowych. Są one łatwe w montażu, jak i w razie konieczności, demontażu. Tego typu gotowe płoty składają się z elementów prefabrykowanych (segmentów). Te ostatnie montuje się na kształtownikach stalowych pełniących rolą słupków. Kształtowniki są betonowane w ziemi lub przytwierdzane do podłoża za pomocą kotew.

Poszczególne elementy konstrukcyjne oraz słupki łączone są ze sobą za pomocą śrub, obejm lub złączek. Dobrym pomysłem może być też zastosowanie nakrętek samozrywalnych, które uniemożliwiają kradzież fragmentu ogrodzenia. Od technologii produkcji segmentów oraz sposobu ich montażu zależy ich wytrzymałość oraz tym samym stopień w jakim chronią posesję. Z kolei od rodzaju ocynkowania zależna jest żywotność całego ogrodzenia. W naszej szerokości geograficznej zdecydowanie lepiej sprawdzają się profile zabezpieczane metodą ogniową.

Dlatego wybierając ocynkowane panele ogrodzeniowe JANMET mają Państwo pewność, że są to produkty najwyższej jakości, które zachowają swoje doskonałe właściwości przez bardzo długi czas.

Comments are closed.